Sort silkebluse med blonderyg

Brand: Joan Fisker Design.dk

Materiale: Silke, blonde: pol/viskose

Denne model findes kun i str. XL

Blusen sendes til nærmeste pakkeshop, medmindre du skriver noget andet i kommentarfeltet.

1.400,00 kr. Incl moms

Compare

Beskrivelse

Sort silkebluse med blonderyg – enkel foran og overraskende bagpå

Denne sorte silkebluse med blonderyg er en feminin model, hvor to meget forskellige materialer mødes. Forfra fremstår blusen enkel og elegant i den mørke silke, mens ryggen overrasker med en transparent blonde i en grålilla farve, der giver modellen et helt andet udtryk.

Forsiden er syet i silke med et smukt, blødt fald og en diskret glans. Snittet er enkelt med en bred bådudskæring, der skaber en rolig linje omkring halsen.

Blusen har korte ærmer, hvor silken fra forsiden møder blonden fra ryggen. Fra siden bliver kontrasten mellem de to materialer derfor tydelig og giver modellen en spændende detalje.

Nederst er blusen afsluttet med et bredt stykke sort jersey. Det samler den løse silke omkring kroppen og giver et blødt fald uden, at blusen behøver sidde tæt.

Sort silkebluse med blonderyg – transparent blonde med blomsterstruktur

Det helt særlige ved denne sorte silkebluse med blonderyg viser sig, når du vender dig om.

Hele ryggen er udført i en transparent blonde med et stort, dekorativt blomstermønster. Blonden lader huden anes gennem stoffet og skaber en flot kontrast til den dækkende silke foran.

Den mørke blonde har et gråligt spil i mønstret, som gør strukturen tydelig og giver ryggen ekstra dybde. Det er en markant detalje, men fordi farverne holdes mørke og afdæmpede, bevarer blusen sit elegante udtryk.

Blusen kan styles meget enkelt med sorte eller grå bukser og lade blonderyggen være blikfanget. Den vil også være smuk til en sort nederdel eller sammen med en stærkere farve, hvis du ønsker mere kontrast.

Den fungerer derfor både til en middag, fest og de dage, hvor du bare har lyst til at gøre lidt mere ud af dit tøj.

Slow fashion, kvalitet og godt håndværk

Alle modeller fra Joan Fisker Design bliver designet og syet af mig i mit eget værksted i Horsens. Som tøjdesigner og skrædder står jeg selv for hele processen fra idé og tilskæring til syning og den færdige model. Jeg tilpasser også gerne tøjet, så det passer til lige præcis dig.

Jeg arbejder ud fra tanken om slow fashion, hvor kvalitet, pasform og lang levetid er en naturlig del af designprocessen.

Jeg holder særligt af at kombinere forskellige materialer, når de tilfører designet noget. Her giver silken blusen det bløde fald og den elegante overflade, mens den transparente blonde skaber struktur og gør ryggen til modellens helt særlige kendetegn.

Det giver en bluse, der på én gang er enkel og anderledes – og som kan styles på flere måder gennem mange sæsoner.

Besøg min butik og værksted i Horsens

Vil du prøve blusen eller se den smukke blonderyg i virkeligheden, er du meget velkommen. Jeg hjælper også gerne med størrelse, pasform og eventuelle tilpasninger.

Ring eller skriv til 23427874. Jeg åbner også gerne min fysiske butik og værksted i Horsens i weekenden eller om aftenen, når det passer dig.

Yderligere information

Størrelse