Beskrivelse
Vendbar uldponcho i orange/sort
Denne vendbare uldponcho i orange/sort giver dig to forskellige udtryk i én model. Den ene side er orange, mens den anden er sort med orange kanter. Du kan derfor vende ponchoen efter humør, anledning og resten af dit outfit.
Ponchoen er syet i en blød kvalitet med 75 % uld. Ulden giver behagelig varme og gør modellen oplagt til de køligere måneder. Samtidig kan kvaliteten maskinvaskes.
På den orange side får ponchoen et varmt og farverigt udtryk. Den sorte side er mere klassisk, men de orange kontrastkanter tilfører stadig karakter.
Den vendbare konstruktion gør modellen særlig anvendelig. Du får både en farverig orange poncho og en sort uldponcho i samme stykke tøj.
Vendbar uldponcho i orange/sort med to udtryk
Denne vendbare uldponcho i orange/sort har en løs og rummelig form. Den store vidde giver god bevægelsesfrihed og skaber et flot fald omkring kroppen.
Når den orange side vender ud, er modellen enkel og markant. Den sorte side har en tydelig ribstruktur, som giver overfladen ekstra liv.
På den sorte side bliver de orange kanter en vigtig del af designet. De løber langs ponchoens åbne sider og skaber en flot kontrast til den sorte uld.
Halsen ændrer også udtryk, når modellen vendes. På den sorte side ses den orange hals som en tydelig kontrast. På den orange side bliver udtrykket mere ensartet.
Ponchoens rummelige snit gør den nem at bruge over andre lag. Du kan have en bluse, skjorte eller tynd strik indenunder alt efter årstid.
Orange og sort poncho i 75 % uld
En orange og sort poncho giver mange muligheder for styling. Den orange side kan være blikfanget i et enkelt sæt, mens den sorte side giver et mere afdæmpet udtryk.
Sort fungerer naturligvis flot sammen med den orange side. Mørkebrun kan give et varmere farvespil, mens beige og creme skaber en lysere kombination.
Når du vender ponchoen til den sorte side, kan de orange kanter få lov til at være sættets farvedetalje. Du kan også gentage den orange nuance i et tørklæde eller andet tilbehør.
Den løse pasform gør ponchoen anvendelig over både smalle og videre bukser. Den kan også bæres over en kjole eller nederdel.
Søger du en vendbar poncho, uldponcho til dame eller orange poncho, er denne model et anderledes bud. Sort poncho, vendbar uldponcho og poncho i 75 % uld er også relevante søgninger.
Slow fashion, 75 % uld og to sider
Alle modeller fra Joan Fisker Design bliver designet og syet af mig i mit eget værksted i Horsens. Som tøjdesigner og skrædder står jeg selv for hele processen fra idé og tilskæring til syning og den færdige model.
Jeg tilpasser også gerne tøjet, så det passer til lige præcis dig. Jeg arbejder ud fra tanken om slow fashion. Her er kvalitet, pasform og lang levetid en naturlig del af designprocessen.
Den vendbare konstruktion passer særlig godt ind i den tanke. Én poncho kan bruges på to måder og giver dermed flere muligheder i garderoben.
Ring eller skriv til 23427874. Jeg åbner også gerne min fysiske butik og værksted i Horsens. Det gælder også i weekenden eller om aftenen, når det passer dig.





















