Beskrivelse
Silketunika med vandfald i sort og smuk drapering
Silketunika med vandfald i sort er en elegant og anderledes model, hvor den sandvaskede silkes bløde overflade kombineres med en markant, feminin drapering. Den dybe sorte farve giver tunikaen et eksklusivt udtryk, mens de dekorative skulderbånd tilfører et spændende farvespil.
Tunikaen er syet i sandvasket silke med elastan. Sandvaskningen giver silken en særlig blød overflade og en mere afdæmpet glans, mens stretchen tilfører behagelig fleksibilitet.
Den karakteristiske vandfaldsudskæring danner bløde folder, som fortsætter ned over forstykket. Silkens naturlige tyngde får stoffet til at falde smukt og skaber en levende drapering.
Modellen har en rummelig facon og en længde, som går ned over hofterne. Den afrundede afslutning understreger det bløde fald og giver en flot silhuet.
Silketunika med vandfald i sort og asymmetriske ærmer
Silketunika med vandfald i sort har flere særlige detaljer, som gør modellen helt unik.
Ærmerne har en asymmetrisk udformning, hvor stoffet falder anderledes omkring armene end på en traditionel tunika. Det giver et spændende udtryk og god bevægelsesfrihed.
På skuldrene er der indsat dekorative bånd i lyserød, sort og orange. De smalle striber skaber en flot kontrast til den sorte silke og tilfører modellen et personligt præg.
Den store vandfaldsudskæring er tunikaens naturlige blikfang. De dybe folder giver fylde foran, mens ryggen har en mere enkel og glat afslutning.
Bagpå fortsætter den sorte sandvaskede silke ned over hofterne, hvor den afrundede kant giver modellen et harmonisk udtryk.
Sort silketunika til hverdag og fest
En sort silketunika er et alsidigt valg, som kan bruges til mange forskellige anledninger.
Som på billederne er modellen flot sammen med smalle sorte skindbukser. Kombinationen af den bløde silke og skindets glatte overflade skaber et elegant og moderne udtryk.
Du kan også kombinere tunikaen med klassiske bukser eller leggings. Den lange facon gør den særlig velegnet til smalle underdele.
Til fest kan du vælge elegante sko og enkle smykker, som lader vandfaldsudskæringen være i centrum.
De farvede skulderbånd giver mulighed for at kombinere modellen med accessories i lyserød eller orange.
Slow fashion og personligt skrædderhåndværk
Alle modeller fra Joan Fisker Design bliver designet og syet af mig i mit eget værksted i Horsens. Som tøjdesigner og skrædder står jeg selv for hele processen fra idé og tilskæring til syning og den færdige model. Jeg tilpasser også gerne tøjet, så det passer til lige præcis dig. Jeg arbejder ud fra tanken om slow fashion, hvor kvalitet, pasform og lang levetid er en naturlig del af designprocessen.
På denne tunika har jeg især arbejdet med silkens smukke fald, de asymmetriske ærmer og de farvede skulderbånd. Kombinationen giver et personligt design, hvor materialet og de særlige detaljer understreger hinanden.
Ring eller skriv til 23427874, jeg åbner også gerne min fysiske butik og værksted i Horsens op i weekenden eller aften, som det passer dig.
Se flere tunikaer her


















